Bodrum’da Kiralık Villa: Günlük Ücreti Küçük Dilinizi Yutmanıza Neden Olabilir!

Bodrum’da 2020 yılında yaşanan göç dalgası ve pandemi sonrası artan talep, konut ve villa fiyatlarında adeta bir patlamaya yol açtı. Bu durum, sadece satılık konutları değil, sezonluk kiralık ev ve villaları da etkiledi.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Bodrum’da sezonluk kiralık villalarda geçen yıla göre yüzde 70’e varan bir artış gözlemleniyor. Bu artış bazı bölgelerde ise yüzde 100’ü bile buluyor.

Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği (BEMDER) Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Zeki Öztuncay, fiyatlar artış olduğunu ancak kiralık ev sayısında düşüş yaşandığı belirtti. Atayolu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ragıp Kaya ise bazı villaların kiralık ücretinin 1 milyon TL’yi bulduğunu kaydetti.

1 MİLYON LİRAYA GÜNLÜK KİRALIK VİLLA

Kaya, şunları söyledi:

“Bodrum genel olarak gayrimenkul satış kiralama olarak en çok tercih edilen üst segment bölgelerden biri. Gecelik 1 milyon liraya kiralanan evler var. Daha yükseğe kiralanan evler de var. Bu tip malikaneler, ultra lüks evler, denize sıfır villalar, kendine özel plajı hatta iskelesi olan evler, 10 bin metrekare içinde çiftlik evleri, belli konseptlere sahip projeler gibi çeşitli yüksek bütçelere hitap ediyor.

Bu yüzden gelir düzeyi iyi olanların talebi yüksek. Bu da normal değerde kiralanabilen günü birlik, haftalık veya aylık normal düzeydeki gayrimenkullerinde fiyatlarının artışlarına sebep olabiliyor. Bu durumu halka indirgemek çok doğru olmaz. Bu durum evi bu fiyata kiraya veren ile kiracı olacak kişilerin ekonomik olarak hiçbir sorun yaşamadıkları anlamına gelir. Yani iyi kazanç sağlayan insanlar, böyle yerleri kiralayabiliyor.”

FİYATLAR ARASINDA UÇURUM

Konuya dair bir açıklamayı da TÜRSAB Bodrum Bölge Temsilcisi Mustafa Demir yapmıştı. Hizmet ve fiyat dengesine dikkat çeken Demir, “İnsanların ödedikleri para karşılığında ne gibi hizmet beklediklerine göre fiyatlar değişiyor. Standart 2+1 konaklamayla, kendine özel yüzme havuzu olan, denize sıfır olan veya büyük bir tesisin içerisindeki villa fiyatları arasında çok fark var. Sezonda konutlarda günlük kiralık bedeli 2 bin 500 liradan başlıyor, villalarda ise bu rakam 1 milyon liralara kadar çıkıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir